slobodna radna mesta?????

Re: slobodna radna mesta?????

Порукаод Alex » 02 Сеп 2015, 21:35

Silvija, prvo, direktor nije "politički" pritisnut, nego je pritisnut zakonski. Drugo, lepo je to što ima situacija da su svi zadovoljni radnikom na određeno, ali je puno slučajeva kada se radi o čisto političkom održavanju nekog kadra na toj poziciji. Ne znam koliko vam je poznato, ali sistem je godinama prenapregnut, i stalno se barata cifrom od 30.000 ljudi sa nepotpunom normom! Neki tačniji podatak iznet od strane potpredsednka USPRS je 78.000 celih radnih mesta, a 100.500 izvršilaca. A i to je relativno, jer MPS se stalno poigrava sa brojkama, ajd recimo da je tako.

Ta zabrana zapošljavanja nažalost nije bezveze uvedena. Razlog je upravo nekontrolisano zapošljavanje svih onih ranijih godina, i to zapošljavanje dok su ljudi ostajali bez delova norme i tako se vukli sa nepunom platom. Prosto, ubacivanjem većeg broja ljudi sa delićem norme obezbeđuje glasove, što i nije toliki efekat, koliko stvaranje osećaja da se povećeava uposlenost. Ali to je sve kratkog daha.

Od one mase ljudi sa nepunom normom imate dve kategorije - one koji su u nekom trenutku izgubili normu, i one koji nikada nisu ni imali punu normu, već samo deo. Sindikat se prvo borio za one koji su gubili normu, pa tek ako ostane slobodne norme - preporuka je bila da se podigne norma ostalima. Razumete da je prihvat novih zaposlenih bio na zadnjem mestu. To je moglo da reguliše samo prirodno penzionisanje dela radnika, pa da se primi neko nov.

Znate šta bi se dogodilo da nije uvedena zabrana? Direktori bi nakon penzionisanja radnika nekontrolisano primali nove ljude u sistem, i to na deliće normi. Ne obazirući se na ove ostale kojima fali norma.To je partijski mehanizam, i tome nijedna vlast nije htela ni mogla da stane na put.

Direktori se ponašaju na jedan način kada primaju na određeno, a drugačije kada primaju za stalno. Velika je razlika, jer u drugom slučaju postajete deo sistema, i sistem ima nadalje obavezu prema vama - pre svega da vam traži časove ukoliko ih nekada izgubite u bodovanjima. Takav radni status prilično sigurnog radnog mesta je , složićete se, mnogo povoljniji, ali onda i više "košta"! Tj, direktor se lako odlučuje za određeno, a za neodređeno razni drugi razlozi ulaze u priču. Ne mali broj puta direktor otkači kolegu koji je bio na zameni, i primi nekog sasvim drugog za stalno. Dešavalo se, opisivano i ovde na forumu.

Kako biste vi rezonovali da ste primljeni za stalno, izgubite deo norme, a sistem ne može da vam to nadoknadi u drugoj školi jer tamo primaju nove zaposlene?
"We want information, information, information."- "Who are you?" - "The new number two." - "Who is number one?" - "You are number six." - "I AM NOT A NUMBER, I AM A FREE MAN!!!" - "HAHAHAHAHAHAHAHA."
Корисников грб
Alex
Модератор

Поруке: 3509
Придружен: 18 Апр 2009, 11:43

Порукаод Silvija » 02 Сеп 2015, 22:19

Alex, hvala vam na vremenu ulozenom u odgovor.
Ne sporim nista od onoga sto ste naveli; sve to ima smisla i opravdanje. Takodje ne zelim po svaku cenu da dokazujem da je moja pozicija najteza. Stanje stvari je vrlo slozeno za mnoge od nas. Vrlo je korisno razgovarati o razlicitim tackama gledista. Malo toga mozemo promeniti, ali mozemo jedni druge bolje razumeti. Srdacan pozdrav!
Silvija

Поруке: 4
Придружен: 28 Авг 2015, 12:25

Порукаод Nina78 » 04 Сеп 2015, 00:29

Alex ovako nebi pisao i nebi razmisljao kada bi on ili neko najblizi njemu trebalo da ostane bez posla. U prosveti je problema uvek bilo i uvek ce biti.
Kao najveci problem se javlja to sto se smanjuje broj dece u skoli a o tome niko nevodi racuna i ne brine. Drugi po redu problem je kadar, sa jedne strane imate masu ucitelja koji su na zalost bez posla a sa druge manji broj matematicara, sto znaci treba po meni najpre urediti fakultete koji upisuju taj kadar....
Ljudi ih sa mukom zavrse, da bi sa mukom dosli do posla a onda bez njega ostanu, jer je neko resio da uredjuje sistem tako sto ce ljude ostaviti bez posla, bas njega briga sta covek ili citave porodice treba da prezive kad ostanu bez posla finansijski i psihicki.
Slazem se da treba urediti sistem ali ne na ovaj nacin. Ovde ispada da su visak u prosveti najmladji uposljenici koji ustvari treba da budu najproduktivniji, sa druge strane drze se ljudi koji su pred penzijom i jednostavno im je dosta rada ali nece u penziju jer se smanjuje u odnosu na platu, a oni su toliko godina radili i zasluzuju je...itd.
Ovde masa stvari ne funkcionise kako treba ali to trenutno nevide ljudi kojima posao nije ugrozen i oni koji ce se zadovoljiti
sa minimalnom platom ali samo da ostanu.
Kao sto politicarima daju 25000 dinara da vide dali ce preziveti mesec, tako bi ja stavila sve one koji neshvataju ljude na odredjeno, da samo nedelju dana budu u situaciju u kojoj su oni. Valjda bi shvatili sta ovaj sistem donosi danas nama a sutra vec mozda njima.
Srdacan pozdrav
Nina78

Поруке: 6
Придружен: 28 Авг 2015, 16:00

Порукаод ЈеленаБг » 04 Сеп 2015, 11:12

Nina78 пише:Kao sto politicarima daju 25000 dinara da vide dali ce preziveti mesec, tako bi ja stavila sve one koji neshvataju ljude na odredjeno, da samo nedelju dana budu u situaciju u kojoj su oni. Valjda bi shvatili sta ovaj sistem donosi danas nama a sutra vec mozda njima.

To što sada radimo na neodređeno i znamo svašta nešto oko svojih prava, ne znači da je tako bilo oduvek. Nemam sad radnu knjižicu, koliko mogu da se setim napamet, a neki sam sigurno zaboravila, ja sam gubila posao po isticanju ugovora bar sedam puta u karijeri. Najgore mi je bilo kad završim sa 30. junom. Ceo raspust bez plate i šanse da nađem nešto, dete malo, a nas dve same... još ugovor nedovoljno dugačak da bih dobila nešto od NSZ-a.

Priznajem, neprijatno kad ciganišeš po školama redom sa CV-jem, jer je na snazi zabrana zapošljavanja, pa nemaš pojma gde ima posla, a gde ne. Ali ako tako radiš, onda nema šanse da prođe više od 10 nastavnih dana, a da ne nađeš nešto... Vi sad još imate listu, ja nisam imala ni to. A i septembar je! Dakle, dosta kukanja i put pod noge!

Zašto sam sve ovo napisala... zato što hoću da znate da razumem i te kako. Ali ako sam sebi nešto ne izboriš, neće niko za tebe to da radi. I sindikat - stvar je u ličnom angažmanu. Meni mnogo pomaže članstvo - imam najsvežije informacije, besplatne konsultacije sa advokatom, težinu reči kada nešto pregovaram, ... Meni znači i sasvim mi je dovoljno. Ali to svako za sebe treba da odluči hoće-neće.

Najmanje sam zadovoljna sindikatom kada se svede na mikro-nivo škole. Kad treba podržati nekoga. Onda se svi vajni članovi povuku u mišije rupe... odjednom uplaše za svoje poslove. A ne plaše se kada otaljaju, kasne na čas, izbegnu vannastavne aktivnosti i obaveze, puste decu da lutaju, ... Pretužno!
ЈеленаБг

Поруке: 1904
Придружен: 06 Окт 2010, 00:30
Место: Београд

Порукаод Alex » 04 Сеп 2015, 12:38

Nina78 ne shvata da je u Srbiji uobičajeno već godinama u privredi da se posao obavlja na određeno vreme, tako da se ne "poseduje" radno mesto. U prosveti je situacija gora nego u drugim delovima javnog sektora gde je svih ovih godina situacija bila prilično stabilna što se tiče radnih mesta. U prosveti mnogi ljudi koji imaju ugovor na neodređeno vreme svakog jula imaju bojazan da će ostati bez dela časova, ili čak i bez kompletnog radnog mesta, zbog bodovanja. SVAKE GODINE. Tako da su i oni prilagodili svoj mentalni sklop nekoj privremenosti, da im nije ništa garantovano. Da može da bude, a ne mora da znači.

Posebna je budalaština da je svih ovih decenija prosveta jedina delatnost gde je bilo uobičajeno biti zaposlen na deo norme, ili delimično izgubiti posao. To druge profesije, naročito u javnom sektoru - ne poznaju. Ali to postoji i na zapadu, al da stvar bude jasna - posao u prosveti je jasno definisan i normiran, i norme naprosto ima ili nema. Usuđujem se da kažem da je u ovoj zemlji prosveta u mnogo čemu najuređeniji, i prilično transparentni sistem - u kojem nema viškova, ali u kojem ima puno fragmentacije norme.

Ono što je veliki bezobrazluk vlasti je što se ovoliko okomila na prosvetu i potencira racionalizaciju, ali sa druge strane jedinu priliku za to ima pred početak školske godine, nadalje su stvari betonirane do naredne godine. Videćemo koliko će da se pokažu vrednim u drugim resorima javnog sektora.

Ajmo da pogledamo sa jedne druge strane ideju "part-time job" na određeno vreme - ako ste gledali zapadne filmove, videlo bi se da je to uobičajena stvar tamo kod njih. Potrebe sistema u lokalu su promenljive, ukazuju se norme, ili nestaju - i ljudi raznih profesija se primaju privremeno u radni odnos. Ruku na srce, ne traži se "na zameni" da osoba ima bilo kakvu pedagošku obučenost, ne traži se licenca, dobija se ista plata, i odrešene ruke da se radi kako hoće, bez mentora! Uz to se, čak, nužno ne zahteva ni profesionalna kvalifikacija za baš te predmete! To je očigledno fleksibilni američki sistem, koji je zgodan slobodnjacima koji imaju neku profesiju, nađu se između dva posla, pa ponekad i ulete u školu da u njoj rade neko vreme.

Tužno je to što stalno zaposleni profesionalci nemaju mnogo alternative jer je priroda otišla totalno u aut, a u isto vreme se malo ranijih godina radilo na sebi i na uskostručnom usavršavanju. Ne može se, međutim, prenebregnuti da je rad na sebi i te kako stojao i u zakonu, i u pravilnicima, i u Rešenju - evo, traže se sad i kojekakva portfolija - a naročit je problem što lokalne samouprave ne žele to da plate. Ima tu gluposti i bezobrazluka, i lenjosti, i svega i svačega na svim stranama.

Što se tiče pedagoških akademija - stvarno ne kapiram koliko i zašto se fabrikuje toliko nastavnika razredne nastave (učitelja)? To je već neko sasvim drugo pitanje.
"We want information, information, information."- "Who are you?" - "The new number two." - "Who is number one?" - "You are number six." - "I AM NOT A NUMBER, I AM A FREE MAN!!!" - "HAHAHAHAHAHAHAHA."
Корисников грб
Alex
Модератор

Порукаод igor » 07 Сеп 2015, 21:45

Poštovani članovi foruma, molio bih Vas da mi odgovorite na pitanje, naime radi se o radnom mestu nastavnika na određeno vreme, za ovo radno mesto nastavnika je raspisan konkurs pre stupanja uredbe o zabrani prijema u stalni radni odnos, konkurs je priveden kraju negde početkom decembra, gde je direktor trebao da donese odluku o prijemu, međutim tada stupa uredba koja sve to stopira..Šta sa ovim konkretnim slučajem? Da li zakon štiti ovakvog radnika od radnika sa nepopunjenom normom časova??Ima li koristi da se obratim sudu,jer smatram da sam oštećen s obzirom da na ovom radnom mestu radim već dve godine, a sada mi preti oduzimanje istog?
Unapred zahvalan na odgovoru.
igor

Поруке: 1
Придружен: 07 Сеп 2015, 21:20

Порукаод Alex » 07 Сеп 2015, 23:20

1. konkurs je priveden kraju negde početkom decembra,
2. gde je direktor trebao da donese odluku o prijemu,
3. međutim tada stupa uredba koja sve to stopira.

Raspisan je konkurs koji traje izvestan period, do izbora kandidata. Kažete da je priveden kraju, a onda opet kažete da je direktor "trebao" (dakle, NIJE?) da donese odluku o prijemu (???). Ne razumem šta ovo znači. Ili je primljen kandidat (doneo dokumenta i potpisao ugovor) ili naprosto nije.
3. Ta uredba ako je stigla usred ove priče, dakle pre momenta potpisivanja ugovora, onda.... ma iskreno nemam pojma, ali najbitnije je sledeća poenta - da li vi imate ugovor na neodređeno, ili ne, i kako se vodite u sistemu? Da li ste dobili status pripravnika, da li ste dobili mentora i da li ste uključeni u proceduru za dobijanje licence?

Ako je sve ovo izostalo, i ako su vas sa bilo kojim razlogom vodili kao lice na određeno vreme, ako ste više puta produžavali ugovor na određeno do danas - vi ne polažete pravo na časove. To je vrlo jednostavno.

Nekako se u vašem slučaju sve dogodilo onako filmski, baš u zadnjem momentu kada je trebalo da se stavi potpis na ugovor - stiže depeša da je zabranjen prijem???

Moje mišljenje je da ako nemate jasan ugovor na neodređeno, tu nema pomoći. U svakom slučaju, ne možete da se žalite na nepravilno sprovedeni konkurs od pre dve godine, suviše je vremena proteklo. A i ako je i bio nepravilan, nema veze, pojeo vuk magarca. Za nepravilan konkurs nikada nijedan direktor nije odgovarao, i može samo da ga ponovi i primi koga hoće... tj. mogao je pre, već nekoliko godina ih zvanično sputava zabrana prijema - što direktorima odlično odgovara jer imaju više prostora za donošenje odluka svake godine. I krpljenja rupa kada nedostane norme starim zaposlenim...
Корисников грб
Alex
Модератор

Порукаод profesor 40 » 08 Сеп 2015, 17:32

Drago mi je za dopis Ministru Verbiću, Istina da ima još škola koje nisu prijavile slobodna radna mesta.
profesor 40

Поруке: 3
Придружен: 02 Јул 2015, 15:36

Порукаод Nina78 » 09 Сеп 2015, 14:04

Igore ako Vam je za utehu evo i mene kao slucaj jako slican Vasem a po mojim informacijama ima nas mnogo u Srbiji.
Osecam se i ja osteceno jer smo usli u proceduru koja po zakonu nije zavrsena nego je prekinuta a svi mi smo ostali da radimo 3 skolske godine bez ikakvih pojasnjenja, direktorima su bile vezane ruke za korak dalje,svaki pravnik je za ovaj slucaj davao razlicita misljenja jer je ovo nesto novo sto nije dovoljno razjasnjeno od strane ministarsva, sindikati su cutali.

E sad odjednom svi rokovi za zalbu su prosli. Ja neznam na sta sam trebao da se zalim ako direktor sprovodi postupak kako treba, saglasan je da sam ja radnik koji ispunjava uslove u svakom pogledu za to radno mesto a i hoce da ostanem na njemu jer sam deo kolektiva vise godina, imam izvanrednu komunikaciju sa decom, sa kolegama, doneo mnoge diplome sa takmicenja, jednostavno dao poprilican doprinos skoli u svakom pogledu.

Ne kazem ja da posedujem to radno mesto ali imam prava kao radnik, da ako sam ostecen, reagujem i trazim prava.
Neznam zasto se ovde na forumu cesto favorizuje zapad...razlika u platama je 10:1
Jeste da se na zapadu pre potpisivanja bilo cega konsultujes sa advokatom ali mi nismo zapad. Mi nemamo standard zapada da za svaki papir platimo advokata, a oko besplatnih pravnih saveta se niko ne potrudi, pravnici u skoli su uvek nedoreceni. Mi kao pojedinci smo upuceni samo u neke osnovne stvari koje su vezane za zakon i prava jer smo se skolovali za nastavnike, a ne pravnike.
Na zapadu zakon moraju svi da postuju ....
Mi nikada necemo moci da funkcionisemo kao Zapad, u nijednom pogledu, niti mozemo dostici njihove standarde i netreba se tu zavaravati jer mi nismo kolonijalisticka zemlja !!!

Mislim da ce drzava u drugim resorima kod otpustanja biti blaza, mi smo oni oko kojih se podigla najveca presina. Ne shvataju oni da nam je narod sve nepismeniji i neobrazovaniji jer oni pismeni odlaze. Zasto bi oni da rade na obrazovanju kada je lakse manipulisati sa neobrazovanim ljudima a njih je sve vise.
Tako da Igore ja i ti smo izgleda u istom filmu. Daj boze da ima srecan kraj. Pozdrav za tebe, pa javicu sve sto cujem a bude od koristi za nas slucaj.
Nina78

Поруке: 6
Придружен: 28 Авг 2015, 16:00

Порукаод Alex » 09 Сеп 2015, 16:32

Nina78 пише:Ne kazem ja da posedujem to radno mesto ali imam prava kao radnik, da ako sam ostecen, reagujem i trazim prava.
Neznam zasto se ovde na forumu cesto favorizuje zapad...razlika u platama je 10:1

Zato što nam sistem, bez obzira da li volimo Zapad ili ne, od 1804. pa nadalje za uzor ima upravo te zemlje, a i kad gledamo prema Istoku, u stvari gledamo u njihovu realizaciju zapadnih ideja organizacije privrede i društva. Mislim da nema potrebe da se oko toga iščuđavamo. Što se tiče plata od 10:1, to je stvar više vezana za kulturu organizovanog kriminala i javašluka, i anticivilizacijskih standarda ovog područija.

Jeste da se na zapadu pre potpisivanja bilo cega konsultujes sa advokatom ali mi nismo zapad. Mi nemamo standard zapada da za svaki papir platimo advokata, a oko besplatnih pravnih saveta se niko ne potrudi, pravnici u skoli su uvek nedoreceni. Mi kao pojedinci smo upuceni samo u neke osnovne stvari koje su vezane za zakon i prava jer smo se skolovali za nastavnike, a ne pravnike.

Da ne preterujemo - na Zapadu ne treba bitno poznavanje bilo kakve pravne procedure - i Kurta i Murta se tamo neprekidno zapošljavaju svako malo, bez problema, za plate od kojih može komotno da se živi bez obzira koje je radno mesto u pitanju. Sa druge strane, jedna od obaveza profesionalaca u svakom poslu, i tamo i ovde, je i te kako izvesno poznavanje pravne regulative. Nastavnik je dužan da poznaje razne zakone u oblasti školstva, prava deteta, pravilnike, sindikalna akta, prava i obaveze - i to se polaže na ispitu za licencu. Isto je i za druge profesije koje zahtevaju polaganje neke forme državnog ispita.

Na zapadu zakon moraju svi da postuju ....

Da, zato ga i uzimamo kao primer. Možemo da uzmemo i Avganistan kao primer, ne branim. Da vidimo dokle ćemo da doguramo.

Mi nikada necemo moci da funkcionisemo kao Zapad, u nijednom pogledu, niti mozemo dostici njihove standarde i netreba se tu zavaravati jer mi nismo kolonijalisticka zemlja !!!

Među zapadnim zemljama ima i onih koje nisu imale kolonije, pa funkcionišu mnogo bolje od nas. Gle čuda, i ta Rusija je vekovima gledala što više prema Zapadu i gledala kakod da se reformiše i napreduje na bazi tekovina zapadne kulture i nauke (Petar Veliki mi uvek padne napamet, ali nije bio jedini. Alternativa im je bila azijska kultura Tatara i Mongola. a možda i ja grešim....)
Корисников грб
Alex
Модератор

ПретходниСледећа

Повратак на Законодавство

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост