Sasvim subjektivno

Ако имате потребу да јавно изнесете Ваш лични став, можете то учинити овде.

Sasvim subjektivno

Порукаод thanyau » 17 Јун 2017, 22:43

Pitam se nesto ovih dana- gde ste, ljudi? Kad kazem ljudi, mislim na svest, savest, dostojanstvo i slicne cudne pojave.Da li su se zagubile u magli raznoraznih "saopstenja", "tribina", "okruglih stolova" i drugih kvazioblika ostre i britke sindikalne borbe? Ili su se "vestice" sakrile jer, kako rece ministar- pocece lov uskoro? Reaguje li jos neko ( bez cinizma sada ) na bilo sta osim na nagovestaje pokusaja borbe za povecanje od 2- 3 % ? Evo sta ja odlucih:
Posle raznoraznih novih nacrta i starih zakona koji prodjose kao karavani pored lajavih pasa; posle strajkova kada se odjednom sa kolektivizma prelazi na individualizam u podnosenju tuzbi za oteti novac; posle cekanja od skoro 2 sata da stigne Godo- kljuc za testove sa upravo odrzane Male mature; nakon sertifikata koji dobih posle mucnog cekanja i pregledanja istih,posle gomile seminara i bodova za tzv. licencu, dok gledam sve izgubljenije generacije i sve povrsnija znanja ( a mi sve strucniji :lol: ) , posle nereagovanja na mnostvo gluposti koje propustamo u skole vec godinama ( od inkluzije za koju nismo osposobljeni, a ni skolovani do svega i svacega sto ovde ne moze da stane), dakle, kako rekoh,odlucih da se opet prikljucim borbi sindikalnoj tek kad zahtev bude da se plata poveca 200% jer za manje mi ne pada na pamet da se pomeram. Ili ovako ( skoro pa besplatno ) da radim(o) sve gore navedeno ili da budemo placeni koliko to vredi.
Nije samo car go. Goli smo i mi.
thanyau

Поруке: 2
Придружен: 17 Јун 2017, 22:03

Re: Sasvim subjektivno

Порукаод Alex » 11 Јул 2017, 09:31

Plaćeni ste oko državnog proseka (mada je to diskutabilno i zavisi od metodologije), a zavisno od opštine - moguće je da imate i 50% više od proseka. No u Srbiji je, usled rada na crno, sve relativno. Ali držimo se zvanične statistike.

Nastavnici u svetu, recimo, imaju plate oko proseka ili nešto preko proseka. Druga je stvar što je kod nas minimalac i prosek u državi - blizak, realno oko 1:2, što nije zdrava situacija. 1:3 je, recimo u USA, i odatle je situacija za nastavnike povoljnija. Radnik u Wall-Martu ima 7.25$ na sat, a prosek je oko 20$.

14.000 $ godišnja NETO minimalna zarada, a prosvetari gađaju prosek primanja 36-44.000$. Pa vi procenite paritete.

Nažalost, prosveta može i mora da deli sudbinu državne ekonomije, koja je u velikim problemima.

Ako ćemo apsolutno, naš rad vredi, recimo, 4000 evra mesečno - ali ko će to da plati? i Znate kako, i rad one čistačice vredi 1500 evra, i onog majstora vredi 50 evra na sat, i lekara vredi 8-10.000 evra mesečno....

Al to kad budemo Evropa.
"We want information, information, information."- "Who are you?" - "The new number two." - "Who is number one?" - "You are number six." - "I AM NOT A NUMBER, I AM A FREE MAN!!!" - "HAHAHAHAHAHAHAHA."
Корисников грб
Alex
Модератор

Поруке: 3509
Придружен: 18 Апр 2009, 11:43

Re: Sasvim subjektivno

Порукаод thanyau » 20 Јул 2017, 00:12

Da, hvala na statistickim podacima, cisto da se prisetimo da smo, na mnogo nacina, svi mi neki brojevi u istoj toj vaznoj nam nauci."Zivot je siri od svakog propisa"- rece jednom M. Selimovic, a ja bih skromno da se nadovezem- ne lipsi magarce do zelene trave, tj. do Evrope. Ako postujemo (a postujemo) te podatke, onda nijedan strajk nije imao smisla, zar ne? Ili je trebalo poodavno da stavimo zutu traku oko ruke, pa da se vise ne lazemo? Ono sto nije statistika jeste drzanje do sebe, a ko drzi do sebe i drugi ga postuju. Ne zavisi nam to od Evrope, nego od sopstvene svesti i savesti, a da je toga bilo dovoljno... ne bi se tako cesto cula ona cuvena suludo- glupa recenica "Uzeli su nam dostojanstvo", na koju se ospem, doslovno. Glagol uzeli SU u toj frazi se, ustvari, koristi kao pleonasticka zamena za prodali SMO i tacka. I za kraj,evo jedne nestatisticke,obicne zagonetke: Sta je to i kako se zove kad ti iz Ministarstva stigne zapovest da reklamiras dualno- obrazovne profile, pod satrom (satorom), u veeelikom trznom centru, usred meseca jula? Mala pomoc za odgonetanje: raspust je, upis je upravo prosao, vrucine su i n i k o ne reaguje na ovu zapovest. Ima jos mnooogo ovakvih zagonetki, ali na pamet mi pade najnovija. Mozda ih i resimo sve jednog lepog dana, do te Evrope makar.
thanyau

Поруке: 2
Придружен: 17 Јун 2017, 22:03

Повратак на Лични ставови

Ко је на вези

Корисника прегледа овај форум: Нема регистрованих корисника и 1 гост