ЧАЧАК – Унија синдиката просветних радника Србије од републичке Владе тражи да у буџету за 2022. годину планира већа издвајања за запослене у школама, рекао је данас руководилац тог синдиката за финансије и аналитику Владимир Аџић.
Он је на конференцији за новинаре у Чачку рекао да Унија, са својих 800 школа и 30.000 чланова, тражи кориговање коефицијената по којима се обрачунава плата ненаставном особљу у школама са четвртим и петим степеном образовања, са 8,62 на 13,42, односно са 9,16 на 13,65.
Унија тражи и исплату шест Светосавских и Новогодишњих награда од 2016. до 2022. године, као и плаћање ангажовања и путних трошкова члановима у радним подгрупама при школским управама и Централној радној групи при Министарству просвете.
Тај синдикат тражи и хитан договор о исплати дуговања просветним радницима који су радили са ученицима по индивидуалном образовном плану (ИОП програмима).
Аџић је додао да Унија од републичке Владе тражи договор око исплате топлог оброка и регреса за све запослене у просвети који на то имају право.
Према његовим речима најављени минималац од 1. јануара 2022. године износиће 35.012 динара, што је за девет одсто више од прошлогодишњег минималца.
– Унија се залаже за однос зарада један према три, по којима би минималне плате за помоћне раднике и теткице износиле око 35.000 динара, у зависности од броја радних сати у месецу, за административне раднике око 70.000 динара, а за све факултетски образоване у школама око 105.000 динара – рекао је Аџић.
Он је додао да очекује повећање зарада у просвети у наредне три године, почевши од децембра ове године, за 20 одсто.
Аџић је подсетио да је просечна плата у Србији за првих осам месеци била 64.393 динара док је у образовању за исти период износила 63.044 динара и оценио да је плата запосленима у образовању за 2,1 одсто мања од републичког просека.
Аџић, који је и председник Синдикат образовања Чачак, рекао је да тај синдикат подржава штрајк запослених у Техничкој школи „9. мај“ у Бачкој Паланци који ће се одржати 26. новембра 2021. године.
– Синдикат образовања Чачак оштро осуђује незаконитости у погледу именовања технолошког вишка, као и свако друго непоштовање Посебног колективног уговора за запослене у основним и средњим школама и домовима ученика,за који смо се борили и изборили у великом штрајку 2015. године – рекао је Аџић.
Извор: Бета