Извор: euronews.rs
Још се не зна на колико повећање плате до краја године могу рачунати просветни радници. Председник Србије Александар Вучић најавио је да ће оно бити „значајно веће у односу на остале запослене у јавном сектору“. Представници синдиката кажу да у досадашњим разговорима са Владом Србије нису помињани проценти. Међутим, они инсистирају да се поштује потписани Протокол који каже да плата наставника почетника 1.1. 2025. године буде изједначена са просечном платом у Србији.
Према подацима Републичког завода за статистику, тренутно је просечна плата у Србији 100.000 динара. Представници власти очекују да ће до краја године достићи 110.000 динара. Тренутно је почетна плата у просвету 86.000 динара, што значи да би повећање морало бити минимум 15 одсто да се достигне тренутна просечна плата. Уколико се остваре очекивања власти за просечну плату до краја, то значи да повећање за просветаре мора бити и веће.
„Даћемо све од себе да повећамо плате просветним радницима. Зато верујем да повећање плате мора да буде значајно веће него за све друге, што се просвете тиче и што се универзитетски професора тиче. Тај проценат мора да буде већи и од повећања пензија. За нас је важно да буде повећање, али да се креће у складу са будућим економским развојем Србије. Свакако неће бити мали“, рекао је председник Вучић пре неколико дана.
Он је тада навео да очекује да ће држава успети да повећа пензије за 11 одсто до краја године.
Мирјана Гашић из Уније синдиката просветних радника Србије каже просветни радници очекују само да испоштује потписани Протокол између Владе Србије и репрезентативних синдиката у основним и средњим школама. У Протоколу су јасно дефинисане обавезе и рокови које држава треба да испоштује.
Протоколом је предвиђено да се 1.1. 2025. године основна плата у просвети (плата наставника почетника) буде изједначена са просечном платом у Србији.
„Тражимо само да се поштује Протокол. Биће потребно два пута неко озбиљно повећање. Зашто два пута? Зато што је потребно једно озбиљно повећање да би наша плата достигла просечну плату у Србији. Уколико просечна плата у децембру буде изашла на 110.000 динара, онда ће бити потребно још једно повећање“, објашњава она за Еуронеwс Србија.
Очекује да ће бити настављени разговори са представницима Владе Србије, али да за сада нема конкретних датума и термина.
И председник Синдиката радника у просвети Србије Слободан Брајковић каже да ће просветни радници инсистирати да се поштује потписани Протокол.
Очекује редовно повећање за све запослене у јавном сектору, али и повећање само за просветне раднике како би се надоместило обећано до се почетна плата у просвети изједначи са просечном платом у Србији.
Подсећа да је почетна плата наставника у школи сада око 86.000 динара, да се на сваку годину радног стажа додаје 0,4 одсто, док се на старешинство додаје још 7 одсто.
Осим висине плате Протоколом је предвиђен да Влада Србије и синдикати заједнички раде на смањењу администрације у школама. Синдикати су већ доставили Влади Србије конкретне предлоге.
Осим тога, измена Уредбе о коефицијентима за техничко особље у образовним установама не односи се на све у систему (високо образовање) и није решила однос најједноставнијег рада од одговорних послова и носиоца делатности. Протоколом се Влада обавезује да ће у сарадњи са синдикатима извршити измене коефицијената у 2024. години.