Синдикалци у просвети незадовољни новим одлагањем увођења платних разреда
Вишегодишња борба за увођење платних разреда коју воде просветни синдикати је одлуком посланика да се они одложе до 2025. године по ко зна који пут скинута са дневног реда. У просветним синдикатима кажу да су са разлогом незадовољни, јер је у њиховим редовима више од 80 одсто људи са факултетском дипломом, а за своје образовање нису адекватно плаћени.
Јасна Јанковић из Уније синдиката просветних радника каже да су преговори о платним разредима почели још 2006. године.
– Модел који је понуђен је онај који имају углавном све земље у окружењу – каже наша саговорница. – Он запосленима пружа могућност напредовања, а самим тим и већих плата. Богате фирме попут Електропривреде Србије и Поште нису у овом систему, што је нама сигнал да ћемо можда успети да се договоримо.
Јанковићева тврди да је највећи помак у преговорима о платним разредима био 2018, када су Влада и ММФ аминовали њихово увођење:
– Требало је 1. јануара 2019. да почне њихова примена, али никад нисмо сазнали зашто се то није десило.
Александар Марков из Форума београдских гимназија сматра, ипак, да је одлагање добар потез, јер платни разреди морају да буду добро припремљени:
– Џаба нама њихово увођење када се они не односе на јавна предузећа. Самим тим нема праведне расподеле новца. Просветарима они не би донели већу плату, а она може да се регулише и већим коефицијентима.
Суштина увођења платних разреда је да запослени буду једнако плаћени за исти рад, што значи да чистачица треба да заради исто у сваком министарству или агенцији.
Извор: Вечерње новости