Општи проблеми из друштва преливају се и на децу и омладину, па је тако у порасту и тренд насиља у школама међу вршњацима, али ученика према професорима, упозоравају из Уније синдиката просветних радника Војводине.
Професори у школама нису изузети од насиља од стране својих ученика, а последњих десет година оно је у порасту. Најчешћи вид насиља које професори трпе од оних које подучавају јесте вербално, које постаје континуирано и претвара се у психичко насиље које трпе наставници и професори, а значајно утиче и на квалитет саме наставе у таквим околностима, кажу у УСПРВ. Нису, нажалост, ретки ни сличајеви фичког насиља ученика над запосленима у просвети.
Појачан педагошки рад са ученицима који праве ову врсту проблема често није ефикасан јер их не дотиче, а следећа мера која може да се примени јесте избацивање ученика из школа, што поново није решење, каже Петар Петрић који је и професор информатике ССШ “Др Радивој Увалић” у Бачкој Паланци. Он сматра да је стога неопходно дозволити школи да васпитава такву децу применом ефикаснијих мера од оних које се сада користе како би се сузбило овакво понашање.
На понашење деце утичу негативне друштвене промене, па данас наставник није више ауторитет који се поштујесматра Петрић.
Петрић сматра да би и сарадња са центрима за социјални рад и са полицијом могла бити много боља, што све доводи до ситуације да су наставници у страху од појединих ученика.
Извор: Канал 9