УСПРС не одустаје од својих захтева, најавили протест пред Владом
Представници Уније синдиката просветних радника Србије у Крушевцу најавили су протест који ће тај синдикат одржати у Београду, пред Владом, 31. августа. Протест организују, како су саопштили у обраћању медијима у Крушевцу, зато што не желе да одустану од иницијативе за смањење броја ученика у одељењу, од увођења праведних платних разреда, од борбе за достојанствен живот и зараде као ни од тужби које су покренуте због небриге државе.
– Због квалитета образовања не одустајемо од свих оних принципа о којима смо говорили претходних година, а првенствено да смањимо број ђака у одељењу на 24. На то смо упозорили институције и покренули петицију. Не одустајемо ни од стандарда просветних радника и од тога да се школе опреме. Ту смо да будемо сарадници, да укажемо на проблеме у образовању и да заједнички са родитељима и децом водимо образовање ка неком бољем нивоу – каже Добривоје Марјановић, председник Градског одбора УСПРС-а.
Одлуку Кризног штаба да ђаци првог септембра крену у школу “нормално”, Унија је дочекала са одобравањем.
– До јуче смо били у недоумици како ћемо ову школску годину почети због епидемије корона вируса. И ђаци и ми смо се ужелели нормалног живота. Поздрављамо одлуку да се почне са часовима од 45 минута. У нашем колективу има много вакцинисаних наставника, али и оних који су прележали корону у претходном периоду и зато сматрамо да је овакав почетак школске године најадекватнији – истиче он.
Предраг Гашић, члан радне подгрупе Школске управе за праћење и контролу преузимања запослених, каже да је на територији наше Школске управе у току радно ангажовање свих просветних радника који су у поступку бодовања остали без дела своје норме и стекли статус технолошких вишкова. Просветни радници који имају тај статус или су са непотпуном нормом, треба да се пријаве на конкурсе у школама у којима има слободних места.
– Генерисане су нове, ажуриране листе технолошких вишкова и слободних радних места, као и листе радника са непуном радном нормом. Листе су генерисане на основу података из јединственог информационог система просвете, то је најновији софтвер, чијим радом нисмо задовољни, било је оперативних проблема у многим школама и сматрамо да је претходни систем “Доситеј” био функционалнији и бољи и да није требало мењати такву базу података – објашњава он.
Његово мишљење дели и Марјановић:
– Указали смо на то да информациони систем треба да буде готов почетком јуна, а тек јуче је прорадио са многим аномалијама, али нећемо одустати од тога да добијемо транспарентне податке, јер само тако можемо да укажемо јавности шта се у Србији и просвети ради. Није ствар у томе да постоје намерне грешке већ и техничке због недостатка софтвера – каже он.
Иако листе имају својих мана, показале су да ове године на територији нашег Округа има 169 лица са смањеном радном нормом, а 273 са непотпуном радном нормом, док је на евиденцији Уније синдиката просветних радника 350 неупражњених радних места у различитом проценту.
– Сматрам да ће свако лице моћи да нађе свој ангажман, процедуре су стандардне и јасно дефинисане и у складу са законом. Представници градског одбора нашег синдиката ће активно учестовати у том поступку – каже Гашић.
На новинарско питање о томе колико има просветара са процентима преко норме Марјановић је одговорио да је врло мало таквих радника.
– Ми смо и претходних година указивали на то да се одређена радна места крију у нашој Школској управи, да одређени директори не поштују законску регулативу. Тада смо прво на радним подгрупама реаговали и давали одређене сугестије у заједници са нашим радницима, ако то није било задовољавајуће обраћали смо се надлежним инспекцијама два или три пута. Ови случајеви да неко прелази норму постоје, али не прелазе ниво и границу свега, јер постоје и директори који поштују своје колеге и норму – закључио је он.