Извор: Инсајдер
Од када је у фебруару ове године у Правилник о оцењивању уведен члан који омогућава да родитељи могу да поднесу групни приговор на рад наставника, у јавности су покренуте и бројне расправе. Представници одређених просветних синдиката и стручни сарадници у настави упозоравали су ће „оцењивањем наставника“ довести до нарушавања њиховог интегритета, док је ресорно министарство тврдило да се баш тим чланом наставници штите. Сада, када је крај школске године, а летњи распуст увелико у току, показало се да је, према тврдњама председника Уније синдиката просветних радника Србије Добривоја Марјановића, број анонимних пријава против наставника „значајно мањи“.
„Један од предлога Министарства просвете да се смање случајеви анонимних пријава наставника био је овај члан у Правилнику. Желели смо да спречимо ситуацију, да се наставник пријављује без основа. Неко га пријави, онда се покреће читава процедура против њега, утврди се да је човек био у праву, да ништа није радио противзаконито, врати се на посао, а онај ко је то пријавио прође без икаквих последица“, каже Марјановић за Инсајдер.
Члан пет Правилника о оцењивању подразумева да је потребно да више од половине родитеља у једном одељењу уложи приговор на начин вођења наставе, или оцењивања, да би стручно веће обавило надзор над радом наставника и о свему известило директора.
Марјановић додаје да је Унија синдиката просветних радника учествовала у изради Правилника, те да нису, како каже, презадовољни њиме, али да сматрају да су се „померили са мртве тачке“.
„Енормно се смањио број пријава, и ако их има, сада постоје одређене процедуре које то прате, генерално 51 одсто родитеља мора реагује, да потпише тај захтев, да то дође до одељенског старешине, да одељенски старешина то да на веће у школи, где колеге одлучују да ли је било кршења процедуре или не, у складу са законом и законском регулативом. Тек тада би се укључивао директор и педагошка служба који би ишли у надзор наставника“, објашњава Марјановић.
„Желели смо да заштитимо наставнике који свој посао раде како треба“
Председник Уније синдиката просветних радника Србије Добривоје Марјановић објашњава да је у медијима покренут, како каже, спин дезинформације да ће ова одредба покренути рат између родитеља и наставника, а да је поента била, у ствари, да се то спречи.
Подсетимо, представници Гранског синдиката просветних радника Србије „Независност“ сматрали су да би родитељи, незадовољни оценама, могли да злоупотребе одредбу и наруше ауторитет наставника, као и да би могло да доведе до снижавања критеријума приликом оцењивања.
„На крају ће трпети не само ученици који неће бити у позицији да заиста стекну нека знања, него ће цело друштво бити на неки начин жртвовано јер, ако школујемо генерације које не морају да буду одговорне и да покажу знање, онда се не можемо ничему бољем надати у будућности“, рекла је у фебруару за Инсајдер Весна Војводић, чланица Гранског синдиката просветних радника Србије „Независност“.
Међутим, председник Уније синдиката просветних радника Србије Добривоје Марјановић каже да одредба није произвела такав ефекат.
„Произвело је ефект који смо ми и желели, а то је да заштитимо људе који свој посао раде како треба од анонимних пријава. Не кажем да их није било, вероватно их је било у овом периоду, били сте сведоци да су вршили притиске на наставнике крајем школске године, да је било чак и оних напада на наставнике што вербалних што физичких, али то је већ тематика Кривичног закона“, каже Марјановић за Инсајдер.
Колико је пријава било од увођења ове одредбе до краја школске године питали смо и Министарство просвете, али до објављивања текста нисмо добили одговор.
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић најавила је крајем фебруара да ће, уколико буде приговора на саму одредбу, „размислити о повлачењу и измени Правилника“, али Добривоје Маријановић каже да се о томе даље није говорило.
„Индикативно је било да су у тих седам дана, док Правилник још није ни угледао светлост дана, док није изашао у Службеном гласнику, коментарисали људи који нису ни присуствовали састанцима. То је гурало нас и родитеље у рат једне против других, а нама то уопште није био смисао, ми желимо са људима да сарађујемо“, каже он за Инсајдер.
Измене Кривичног законика
Средином маја, након протеста, представници просветних синдиката састали су се са министарком просвете Славицом Ђукић Дејановић и министарком правде Мајом Поповић. На састанку је договорено да се у што краћем року измени Кривични закон, како би сви запослени у просвети били кривично правно заштићени.
Састанак је уследио након низа инцидената у којима су наставници били жртве, па је тако почетком маја претучен професор у Бачкој Паланци, док је професор Треће београдске гимназије повређен при покушају да прекине тучу између двојице ђака. Инциденти су се наставили и након овога, те је на крају школске године мајка једног ученика физички напала наставницу у новобеоградској основној школи „Јован Дучић“.
“Усагласили смо Предлог измена Закона о кривичном поступку, по ком лица која раде у образовном систему морају имати исти статус као на пример адвокати. Не могу имати статус службеног лица али за случај да буду повређени на радном месту, психички, физички, да се уцењују на било који начин или да ка њима буде уперен било који облик претњи, санкције могу бити много строжије него за све нас остале”, изјавила је у Инсајдер интервјуу Ђукић Дејановић.
Председник Уније синдиката просветних радника Србије Добривоје Марјановић каже за Инсајдер да ће део закона који се мења ући у јавну расправу највероватније у септембру, те да се очекује да буде усвојен до краја календарске године.
„Издвојили су нас и здравствене раднике, чини ми се, у један посебан члан који ће омогућити да ми добијемо могућност неке заштите на послу од оних који себи дају за право да могу да утичу на неке ствари које се тичу унутар образовања, које нису баш примарне, то смо видели и у Бачкој Паланци, и у Београду, и у Новом Саду“, каже Марјановић за Инсајдер.