„Наставници су за крај школске године сазнали из медија, све ово је урађено на непримерен начин“
Александар Марков из Форума београдских гимназија оценио је одлуку Владе Србије о крају школске године као исхитрену и недовољно промишљену одлуку.
„3. маја се десио трагичан догађај. Ако је требало прекидати онда је требало тада прекинути, а не месец дана касније. Имам утисак да су, грубо је рећи, школе почеле да се враћају у неку рутину и да смо изненада само враћени у тај 3. мај назад да поново сада све то преживљавамо, а да не разумем какви су ефекти такве одлуке“, рекао је Марков у емисији „Међу нама“ на ТВ Нова.
Он истиче да није проблем у скраћивању школске године, већ у начину како је та одлука саопштена.
На који начин ће деца моћи да поправе оцене, како ће радити боравак и да ли ће екскурзије бити реализоване: Све о крају школске године
„Овако донета одлука више је створила конфузију, јер су се одмах упалиле лампице код ученика како да поправе оцене, те је стављен додатни притисак на ученике“, истакао је он.
Мартин Михаиловић, председник ГО Уније синдиката просветних радника у Новом Саду, оцењује да све ово урађено на начин који је „апсолутно непримерен“.
„Сазнали смо преко медија, уместо да смо прво добили званично саопштење па да смо ми онда то саопштили ученицима“, испричао је Михаиловић.
На питање како је текла настава ових месец дана, Михаиловић истиче да је проблем што релевантне институције нису довољно разговарале са наставницима и наставним кадром.
Он је оценио да је у школама само „ескалирало насиље“ и да је било много случајева где су деца „претила другима или правила разноразне спискове“.
„О менталном здрављу нас наставника нико није претерано повео рачуна. Сви ми смо то тешко поднели и не постоји ниједан наставник који се није запитао шта да се тако нешто десило мени или мом колеги“, испричао је Михаиловић.
Извор: Нова С