Представници Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС) окупили су се данас испред Владе како би још једном указали на, како кажу, вишегодишњу борбу за праведне платне разреде.
У случају да Влада не прихвати тај захтев, УСПРС тражи повећање плата запослених у образовању за 20 одсто од децембра, као и да исти проценат повишице буде и у наредне две године.
Председница УСПРС Јасна Јанковић рекла је да се Унија годинама залаже за „поштене платне разреде“ и да секторска повећања њима ништа не значе.
„Имамо 80 одсто високо образованих и морамо да разликујемо високо образоване у просвети и оне који раде са средњом школом који су у другим струкама, а које држава највише воли“, рекла је Јанковић на конференцији за медије.
Руководилац Ресора за образовни систем Уније СПРС Весна Јеротијевић рекла је да су просветни радници понижени и да „нико више у Србији не жели да се бави послом учитеља“.
„То је највеће понижење, а понижењима нема краја“, поручила је Јеротијевић.
Представници УСПРС рекли су да се плате запослених у образовном сектору све више смањују, иако је, кажу, Споразумом из 2015. године предвиђено да платни разреди буду уведени почетком 2016.
Они су данас затражили и да им се исплати седам светосавских награда, а руководилац Ресора за финансије Владимир Аџић рекао је да су дали рок Влади до краја марта исплати по 20.000 динара свим запосленима у просвети.
„Унија је спремна за договор, али ако не буде договора поново ћемо изаћи на улицу“, рекао је Аџић.
На скупу је указано и на епидемиолошку ситуацију у школама и наведен податак да је „више од пет одсто просветних радника у изолацији или болесно због ковида, те да је много деце која се разбољевају“.
Извор: РТС