Састанак Савета за спречавање вршњачког насиља одржан је 31. јула 2023. године у Влади Републике Србије. Унију синдиката просветних радника Србије представљао је Добривоје Марјановић.
Као што је и планирано Савет се састаје једном месечно и на данашњем састанку усвојен је Извештај о раду Радне групе за безбедност деце на интернету (у прилогу) и презентован је рад Платформе “Чувам те” са конкретним подацима (број обрађених пријава и докле се стигло са праћењем процедура).
У наставку седнице презентоване су даље активности Савета – “Мапе пута” (у прилогу).
Измене и допуне Закона из области образовања, које ће се наћи у скупштинској процедури презентовао је помоћник министра за предшколско и основно образовање Милан Пашић.
Добривоје Марјановић, председник Уније СПРС је констатовао да су измене закона козметичке, да неће променити суштину и да су јавне расправе више служиле за промоцију него што се нешто конкретно урадило. Рекао је да је прошло више од седам месеци, а да закључци радне групе нису реализовани, иако су и они били минимум захтева просветних радника. Рекао је да је министарство у медијима презентовало повећање броја стручних сарадника и повећање накнаде одељењским старешинама, а да се технички нису помакли од децембра 2022.
Од стане УСПРС похваљен је рад Радне групе за безбедност деце на интернету и транспарентност Платформе “Чувам те” са жељом да се унапреди и омогући смањење насиља у школама.
С обзиром да се ближи почетак нове школске године, а да је коначно именован министар крајње је време да се седне за преговарачки сто и види докле се стигло. Закључак Савета је да ће иницирати састанак репрезентативних синдиката са председником Владе и министром просвете са циљем разрешења ситуације.
У случају да разговор са представницима Министарства просвете не буде дао резултата, неопходно је да до почетка наступајуће школске године, Главни одбор Уније СПРС предложи, размотри и дефинише моделе конкретних активности, посредством којих би Унија СПРС извршила ефективан притисак на надлежне институције, а у циљу реализације наших захтева.