ШТА СВЕ МОЖЕШ У СРБИЈИ СА 5,5 % ВЕЋОМ ПЛАТОМ?
Плата запослених у школама од септембра биће повећана за 5,5%.
Када прочиташ помпезно најављено повећање, не знаш да ли да се насмејеш или да заплачеш, а већина нас навиклих на ,,трпи, добро је, не можемо ништа“, побесни.
У динарима, важећој платежној валути у Републици Србији, тих 5,5 % износи између 3000 и 4500 динара у зависности од година стажа и евентуалног одељењског старешинства (о висини накнаде по овом основу нећу сада).
А шта се може за те новце приуштити како би се осетила материјална благодат најављеног повећања?
Па овако:
Наравно нешто од горе поменутог можемо купити по важећим ценама у месецу јулу, јер за цене у октобру, кад добијемо на сва звона најављено повећање, не гарантује нико, па не могу ни ја.
Но, да се вратимо на још пар феноменалних опција:
Са 4000 динара можеш себи приуштити луксузан шопинг у ,,second hand” продавници и бити сретан са мајицом из ’90-их, која има трагове неколико неидентификованих флека и чини те најмодернијим у разреду.
Можеш да купиш на пример, све састојке за фантастичну торту … ако избациш јаја, брашно, шећер, уље, ванилин шећер и све друге битне састојке. На крају ћеш моћи да посматраш своју „торту“ како се расипа у прах приликом првог додира виљушке.
Можда спадате у срећну групу запослених којима је износ рате потрошачког кредита, узетог пре две године да са породицом одете на море, порастао за само 4000 динара. Са друге стране, ако сте несрећом, верујући да живимо у стабилној држави, загризли и подигли кредит за стан, наведени износ не добацује ни изблиза до износа за који вам је порасла месечна рата стамбеног кредита.
Све горе наведено не важи за помоћно-техничко особље у школама. Они са својих 5,5% не могу ништа, као и до сада.
Дакле, са наведеним повећањем можеш само да седнеш на клупу, школску или ону у парку исто нам дође, безбедност нигде није гарантована, и размислиш да ли је време да се преквалификујемо колективно у молере, возаче, водоинсталатере… и окачимо дипломе на зид.
Руководилац Ресора за образовни систем УСПРС,
Снежана Романдић